Терапевтична стоматологія

Професійна гігієна порожнини рота
На сьогодняшній день абсолютно доведено, що визначальним фактором, який впливає на здоров’я зубів являється профілактика і гігієна порожнини рота. Іншими словами, за відсутності належної профілактики велика ймовірність виникнення карієсу, гінгівітів і пародонтиту. Уникнути цього можливо тільки за наявності системної профілактики в поєднанні з індивідуальною та професійною гігієною.
Навіть індивідуальній гігієні (щоденному чищенню зубів) потрібно навчатися. Для цього потрібна консультація стоматолога-гігієніста. Не тому, що є погані чи гарні пасти та щітки, а тому, що організм людини має свої індивідуальні особливості. Те, що ефективне для одного, не принесе відчутної користі іншому.
Прекрасна відбілююча паста може стати згубною для емалі зубів, якщо вона не відповідає стану їх твердих тканин. Або, навпаки, бути зовсім неефективною, не дивлячись на найкращі рекомендації і високу вартість. Чи потрібно казати, що в таких випадках гігієнічні прцедури зовсім не мають сенсу? І зубний наліт, і мікроорганізми залишаються на своїх місцях. Результат – утворення зубного каменю, а в майбутньому – захворювання слизової оболонки ротової порожнини.
Окрім правильного харчування, профілактика карієсу складається з відповідної гігієни порожнини роту, дотримання правильного режиму та технології чищення зубів, використання відповідних зубних паст, бальзамів та ополіскувачів, та регулярне відвідування стоматолога для попередження захворювання на самих ранніх стадіях
Окрім щоденного догляду за зубами існує гігієна професійна. Спеціалізований прийом стоматолога-гігієніста в стоматологічній поліклініці складається з наступних етапів:
1. Ретельне обстеження. Визначення гігієнічного індексу, оцінка стану слизової оболонки порожнини рота і тканин пародонта.
В основі такого обстеження робляться висновки про наявність факторів ризику стоматологічних захворювань. При регулярних контрольних оглядах ротової порожнини будь-які захворювання діагностуються на ранніх стадіях, та, відповідно, їх лікування стає більш ефективним і безболісним.
2. Після обстеження гігієніст приступає до видалення зубних відкладень.
Зубний камінь і зубний наліт в тій чи іншій мірі присутній абсолютно у кожного пацієнта. Його необхідно позбутися, тому що саме зубні відкладення і являються основною причиною виникнення запалення ясен, карієсу та інших, більш серйозних захворювань. Це тим паче необхідно, якщо зубні відкладення вже турбують пацієнта – відчувається свербіж і печіння ясен, кровоточивість, запах з рота. Зубні відкладення необхідно знімати раз на півроку.
Це виконується як за допомогою спеціального ручного інструментарію, так і з використанням спеціалізованого обладнання – системи зняття пігментованого нальоту Air Flow А також – ультразвукових скалерів для зняття зубного каменя
Після ретельного видалення зубного каменю і м`якого пігментованого нальоту виконується поліровка поверхонь зубів – за допомогою спеціальних резинових ковпачків, щіточок, механічного накінечника і профілактичної пасти видаляються залишки нальоту і пігментованих часточок, які проявляються при частому вживанні деяких видів їжі, кави, чаю, а також курінні. Відполірована поверхня емалі перешкоджає фіксації зубного нальоту і покращує загальний гігієнічний стан порожнини рота.
Під час прийому лікаря-гігієніста пацієнт отримує всі необхідні рекомендації по індивідуальній гігієні порожнини рота, вибору зубної щітки,пасти, використанню інших засобів індивідуальної гігієни. Крім зубної щітки і пасти з цією метою використовуються флоси, йоршики, іригатори, обполіскувачі ротової порожнини, бальзами і тоніки для ясен. Навіть використання жувальної гумки проти карієсу мають свої нюанси.

Лікування карієсу
Карієс – захворювання, з яким найчастіше зустрічаються стоматологи. Це патологія, яка заключається в демінералізації (розмиванні мінералів, що утворюють емаль) і руйнуванні твердих тканин зуба, які призводять до утворення дефекту у вигляді порожнини. Відбувається це в результаті дії так званої карієсогенної мікрофлори, тобто бактерій, які виділяють органічні кислоти і створюють кисле середовище в порожнині рота. Серед факторів, що сприяють виникненню і розвитку карієсу, також виділяють неправильне харчування, спадковість і загальний стан зубощелепної системи в період прорізування зубів.
У початковій стадії карієс проявляється у вигляді темної або білої плями на поверхні зуба. На цьому етапі для лікування карієсу достатньо провести ремінералізацію – відновлення достатньої кількості мінералів емалі за допомогою спеціального розчину.
Так званий поверхневий карієс уже завдає деякий клопіт пацієнту, болісно реагуючи на дію механічних і температурних подразників. При цьому визначається шероховатість емалі. В стадіях середнього та глибокого карієсу вже наявні, відповідно, каріозна порожнина та (або) суттєве часткове руйнування зуба.
На цих стадіях карієс характеризується вираженим больовим синдромом і для його лікування необхідно проводити обробку каріозної порожнини з наступним пломбуванням. Занедбані стани глибокого карієсу призводять до проникнення інфекції у внутрішню порожнину зуба, викликаючи пульпіти і, відповідно, необхідність проведення повномасштабного ендодонтичного лікування ( лікування кореневих каналів).

Ендодонтія
Ендодонтичне лікування Лікування починається з етапу розкриття порожнини зуба, пульпової камери, в якій розміщується судинно-нервовий пучок. Наступним кроком є процес пошуку, визначення кількості і вимірювання довжини каналу зуба за допомогою спеціального електронного прибору – апекслокатора, а в деяких складних випадках виникає необхідність в рентгенологічному знімку для уточнення анатомії (будови) та кількості кореневих каналів
На наступному етапі приступають до інструментальної і медикаментозної обробки.
Інструментальна обробка в поліклініці проводиться спеціальними наборами інструментів, що мають високу гнучкість та гостроту.На ці інструменти лягає основна задача, яка заключається у створенні особливої конусної форми канала зуба та його очищенні. Конусна форма канала являється основною вимогою для наступної якісної антисептичної обробки і максимально герметичної обтурації (пломбування) кореневого канала. Антисептична обробка проводиться препаратами, які максимально очищують від бактерій, не дозволяючи їм адаптуватися до ліків. Для підвищення антибактеріальної дії можуть використовуватися інструменти ультразвукової дії.
Мікроскоп, на сьогоднішній день – невід`ємна частина ендодонтичного лікування, який надає лікарю впевненість під час проведення маніпуляцій з таким органом, як зуб. Детальний огляд порожнини зуба і кореневих каналів дає можливість проконтролювати всі етапи ендодонтичного лікування, знизити можливі ускладнення, і в результаті, підвищити процент успішного лікування. Дає змогу проконтролювати найменші маніпуляції в межах порожнини зуба та кореневого каналу.
Не можна забувати про те, що всі сучасні методики і технології далеко не спрощують роботу лікаря, а роблять її філіграннішою…
Одною з причин неуспішності ендодонтичних втручань може бути помилка у визначенні кількості каналів і, як наслідок, розвиток і прогресування патологічного процесу. Ендодонтичний мікроскоп допомагає уникнути цієї помилки, особливо у випадках атипічної будови порожнини зуба.
Спеціалістами в області оптичної ендодонтії підкреслюється важливість використання операційного мікроскопа на етапі препарування каналу. Безпосередня робота інструментом обмежує можливості спостереження лікаря за його проходженням всередині каналу, та все ж, мікроскоп створює умови для надання об`єктивного контролю за виконанням цього дуже важливого етапу ендодонтичного лікування. Завдяки мікроскопу, лікар виконує оптичний контроль і візуально оцінює результати проведених маніпуляцій.
Оптичний огляд порожнини зуба і кореневих каналів надає можливість проконтролювати чистоту стінок, відсутність залишків тканин тимчасових пломбувальних матеріалів. Після пломбування кореневого каналу мікроскоп дає можливість візуально установити ступінь готовності порожнини зуба до постійного або тимчасового пломбування.