Професійна гігієна порожнини рота

На сьогодняшній день абсолютно доведено, що визначальним фактором, який впливає на здоров’я зубів являється профілактика і гігієна порожнини рота. Іншими словами, за відсутності належної профілактики велика ймовірність виникнення карієсу, гінгівітів і пародонтиту. Уникнути цього можливо тільки за наявності системної профілактики в поєднанні з індивідуальною та професійною гігієною.

Навіть індивідуальній гігієні (щоденному чищенню зубів) потрібно навчатися. Для цього потрібна консультація стоматолога-гігієніста. Не тому, що є погані чи гарні пасти та щітки, а тому, що організм людини має свої індивідуальні особливості. Те, що ефективне для одного, не принесе відчутної користі іншому.

Прекрасна відбілююча паста може стати згубною для емалі зубів, якщо вона не відповідає стану їх твердих тканин. Або, навпаки, бути зовсім неефективною, не дивлячись на найкращі рекомендації і високу вартість. Чи потрібно казати, що в таких випадках гігієнічні прцедури зовсім не мають сенсу? І зубний наліт, і мікроорганізми залишаються на своїх місцях. Результат – утворення зубного каменю, а в майбутньому – захворювання слизової оболонки ротової порожнини.

Окрім правильного харчування, профілактика карієсу складається з відповідної гігієни порожнини роту, дотримання правильного режиму та технології чищення зубів, використання відповідних зубних паст, бальзамів та ополіскувачів, та регулярне відвідування стоматолога для попередження захворювання на самих ранніх стадіях

Окрім щоденного догляду за зубами існує гігієна професійна. Спеціалізований прийом стоматолога-гігієніста в стоматологічній поліклініці  складається з наступних етапів:

1.    Ретельне обстеження. Визначення гігієнічного індексу, оцінка стану слизової оболонки порожнини рота і тканин пародонта.

В основі такого обстеження робляться висновки про наявність факторів ризику стоматологічних захворювань. При регулярних контрольних оглядах ротової порожнини будь-які захворювання діагностуються на ранніх стадіях,  та,  відповідно, їх лікування стає більш ефективним і безболісним.

2.    Після обстеження гігієніст приступає до видалення зубних відкладень.

Зубний камінь і зубний наліт в тій чи іншій мірі присутній абсолютно у кожного пацієнта. Його необхідно позбутися, тому що саме зубні відкладення і являються основною причиною виникнення запалення ясен, карієсу та інших, більш серйозних захворювань. Це тим паче необхідно, якщо зубні відкладення вже турбують пацієнта – відчувається свербіж і печіння ясен, кровоточивість, запах з рота. Зубні відкладення необхідно знімати раз на півроку.

Це виконується як за допомогою спеціального ручного інструментарію, так і з використанням спеціалізованого обладнання – системи зняття пігментованого нальоту Air Flow      А також – ультразвукових скалерів для зняття зубного каменя

Після ретельного видалення зубного каменю і м`якого пігментованого нальоту виконується поліровка поверхонь зубів – за допомогою спеціальних резинових ковпачків, щіточок, механічного накінечника і профілактичної пасти видаляються залишки нальоту і пігментованих часточок, які проявляються при частому вживанні деяких видів їжі, кави, чаю, а також курінні. Відполірована поверхня емалі перешкоджає фіксації зубного нальоту і покращує загальний гігієнічний стан порожнини рота.

Під час прийому лікаря-гігієніста пацієнт отримує всі необхідні рекомендації по індивідуальній гігієні порожнини рота, вибору зубної щітки,пасти, використанню інших засобів індивідуальної гігієни. Крім зубної щітки і пасти з цією метою використовуються флоси, йоршики, іригатори, обполіскувачі ротової порожнини, бальзами і тоніки для ясен. Навіть використання жувальної гумки проти карієсу мають свої нюанси.